Stavba repliky obytné části usedlosti číslo 20 na Lhotce

Za účelem uchování sebraných informací o potomcích rodu Štarmanů rozhodl se v roce 2016 Frank F. Starman vybudovat na Lhotce rodinný archiv. Za tímto účelem byl založen svěřenský fond Starman Heritage.

Počáteční myšlenka byla postavit repliku celého původního rodinného statku, který v různých podobách stál už do roku 1960 na pozemku, který je ve vlastnictví rodu od roku 1750. Vzhledem k tomu, že nakonec byla k dispozici pouze část stavebního pozemku, byl projekt zredukován na pouze obytnou část spojenou s původním chlévem.

Vypracování projektu proběhlo od podzimu 2018 do konce roku 2021. Žádost o stavební povolení byla podaná v březnu 2022 a kladné vyřízení nabylo právní moci v říjnu 2023.

Stavební firma DS Intex z Parníka byla vybraná pro realizaci základů a zděné části. Roubenou část a střešní krovy zhotoví Pila Sloupnice.

Objekt je rozdělen na dvě části. Přední roubená část bez elektřiny a vody je tvořena světnicí a síní s černou kuchyní. Zařízení v této části bude ve stylu 19. století. V zadní části (v původní usedlosti byl chlév) je plánovaná ve větší mistnosti knihovna s přibližně dvěma tisíci svazky. V menší místnosti uložení rodinného archivu, ve kterém bude rodokmen, dokumenty, fotografie, filmy, videa a hlasové nahrávky. V této části je elektřina, počítačová síť, elektrické topení, voda a záchod.

Začátek stavby je plánován na březen 2024 s dokončením hrubé stavby v polovině července. Vnitřní úpravy budou provedeny do konce roku 2024. Archiv a knihovna začnou plně fungovat v letě 2025.


Statek na Lhotce číslo 20 v roce 1958


Pohled ze dvora


Vchod do síněStavební pozemek, únor 2020Stavební pozemek, říjen 2023Stavební pozemek, říjen 2023Stavební pozemek, únor 2024Dřevo na roubenku


Pohled východ, západ


Pohled jižní


Pohled severní


Přízemí


Podkrovi


Krov


Řezy A B


Řez C