Stavba repliky obytné části usedlosti číslo 20 na Lhotce

Za účelem uchování sebraných informací o potomcích rodu Štarmanů rozhodl se v roce 2016 Frank F. Starman vybudovat na Lhotce rodinný archiv. Za tímto účelem byl založen svěřenský fond Starman Heritage.

Počáteční myšlenka byla postavit repliku celého původního rodinného statku, který v různých podobách stál už do roku 1960 na pozemku, který je ve vlastnictví rodu od roku 1750. Vzhledem k tomu, že nakonec byla k dispozici pouze část stavebního pozemku, byl projekt zredukován na pouze obytnou část spojenou s původním chlévem.

Vypracování projektu proběhlo od podzimu 2018 do konce roku 2021. Žádost o stavební povolení byla podaná v březnu 2022 a kladné vyřízení nabylo právní moci v říjnu 2023.

Stavební firma DS Intex z Parníka byla vybraná pro realizaci základů a zděné části. Roubenou část a střešní krovy zhotoví Pila Sloupnice.

Objekt je rozdělen na dvě části. Přední roubená část bez elektřiny a vody je tvořena světnicí a síní s černou kuchyní. Zařízení v této části bude ve stylu 19. století. V zadní části (v původní usedlosti byl chlév) je plánovaná ve větší mistnosti knihovna s přibližně dvěma tisíci svazky. V menší místnosti uložení rodinného archivu, ve kterém bude rodokmen, dokumenty, fotografie, filmy, videa a hlasové nahrávky. V této části je elektřina, počítačová síť, elektrické topení, voda a záchod.

Začátek stavby je plánován na březen 2024 s dokončením hrubé stavby v polovině července. Vnitřní úpravy budou provedeny do konce roku 2024. Archiv a knihovna začnou plně fungovat v letě 2025.


Statek na Lhotce číslo 20 v roce 1958


Pohled ze dvora


Vchod do síněStavební pozemek, únor 2020Stavební pozemek, únor 2020Stavební pozemek, říjen 2023Stavební pozemek, říjen 2023Cesta u stavebního pozemku, říjen 2023


Pohled východ, západ


Pohled jižní


Pohled severní


Přízemí


Podkrovi


Krov


Řezy A B


Řez C